Czy keton malinowy może być szkodliwy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Keton malinowy to organiczny związek chemiczny, należącym do grupy fenoli. Przez długi czas był on pozyskiwany z owoców maliny i z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle spożywczym, a w szczególności w aromatach spożywczych, jak również w przemyśle perfumeryjnym. Na skalę przemysłową wytwarza się keton malinowy (RK, 4-(p-hydroksyfenylo)-2-butanon), który jest powszechnie znany jako malinowy aromat. Wyizolowano z niego β-D-glukozyd (RAG), który hamuje syntezę melaniny [1]. Jako, że naturalny keton malinowy może kosztować nawet 20 000 $ za kg, powszechnie stosuje się syntetyczny, który jest o wiele tańszy [2].

Właściwości odchudzające ketonu malinowego

Istnieje kilka hipotez odnoszących się do odchudzających właściwości ketonu malinowego. Jedna z nich postuluje, że hamuje on proces hydrolizy, dzięki czemu ogranicza wchłanianie tłuszczu przez przewód pokarmowy. Inne założenie oscyluje wokół właściwości termogenicznych – wzrasta aktywność enzymu brązowej tkanki tłuszczowej, co prowadzi do zwiększenia temperatury ciała, spalając tłuszcz na podobieństwo kawy czy l-karnityny, zmniejsza absorpcję tłuszczy oraz powoduje wyrzut norepinefryny, inaczej zwaną nanoadrenaliną, ogrzewając organizm i wzmagając lipolizę, a więc proces rozkładu hydrolitycznego triacyloglicerolu (trójglicerydu) w tkance tłuszczowej. Dzięki noradrenalinie organizm ludzki pobudza układ nerwowy do zwiększenia wydatku energetycznego, a to skutkuje spalaniem tłuszczy i zmniejszeniem poziomu tkanki tłuszczowej [3]. Stymuluje również organizm do wydzielania adiponektyny, czyli polipeptydowego hormonu, który jest produkowany i transportowany do krwi przez dojrzałe komórki tłuszczowe w wyniku aktywacji receptora jądrowego PPAR-γ. Głównym zadaniem adiponektyny jest znaczący wpływ na procesy metaboliczne, ze szczególnym uwzględnieniem przemiany glukozy oraz kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach.

Badania nad ketonem malinowym

W 2005 roku przeprowadzono badania nad wykorzystaniem kwasów ketonowych w procesie odchudzania. Badania prowadzono w Japonii i trwały 8 tygodni. Zespołem badawczym kierował  doktor Morimoto z Uniwersytetu Medycznego w Ehime. Wyniki eksperymentu dowiodły, iż stosowanie ketonu malinowego pomaga w utracie wagi i zmniejszeniu ilości nagromadzonego w organizmie tłuszczu nawet do 17%. Ketonem malinowym zainteresował się także dr Hector Lopez z Centrum Nauk Stosowanych o Zdrowiu ze Stow w Ohio, USA. Do grupy badawczej przyjął 45 ochotników, którzy przez 10 tygodni przyjmowali tę substancję. Wyniki wskazały spadek masy ciała (do 0,5%), spadek masy tłuszczowej (do ok. 8%), zmniejszenie obwodu w biodrach (niemal 2%) oraz zmniejszenie obwodu pasa (do 2%). Przypuszcza się, że regularne stosowanie pigułek z ketonem malinowym (200 mg dziennie) przynosi efekty już po około 2-3 tygodniach kuracji [3].

READ  Naturalne naturalne zmarszczki Efektywna ochrona przed korozją

Bezpieczeństwo stosowania ketonu malinowego

W 1965 roku FDA (Amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności) uznała keton malinowy za substancję bezpieczną [4]. Zaś Andrew Lessman, założyciel i właściciel TWC Aviation, a także założyciel YourVitamins przestrzega przed stosowaniem ketonu malinowego i sprzeciwia się jego promowaniu w mediach [5]. Z kolei w karcie chemicznej syntetycznego ketonu malinowego znajdziemy adnotację, że jest to produkt „działający szkodliwie po połknięciu”, a jego cechą jest „ostra toksyczność” [6].

Bibliografia:

[1] Takeshi Ikemoto, , Tomohiro Yokota, and , Shintaro Inoue, Basic Research Laboratory, Kanebo Cosmetics Inc., 3-28,5-Chome, Kotobuki-Cho, Odawara, Kanagawa 250-0002 Japan, Food Flavor, Chapter 23, pp 266–275, Publication Date (Print): September 30, 2008

[2] Beekwilder, Jules; Van Der Meer, Ingrid M.; Sibbesen, Ole; Broekgaarden, Mans; Qvist, Ingmar; Mikkelsen, Joern D.; Hall, Robert D. (2007). “Microbial production of natural raspberry ketone”. Biotechnology Journal 2 (10): 1270–9. doi:10.1002/biot.200700076. PMID 17722151.

[3] http://ketonmalinowy.pl/

[4] “4-(p-Hydroxyphenyl)-2-butanone”. Food and Cosmetics Toxicology 16: 781–2. 1978. doi:10.1016/S0015-6264(78)80113-8.

[5] “Raspberry Ketone is not a Fat-Burning Miracle”. Words On Wellness. 2012-06-13. Retrieved 2012-010-17.

[6] http://zazie.com.pl/wp-content/uploads/2014/02/PrintMSDSAction.pdf

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*