Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zwane są często minipigułkami i zawierają w sobie tylko jeden hormon z grupy progesteronu. Tymczasem najskuteczniejszą metodą antykoncepcji są tabletki dwuskładnikowe, które zawierają różne dawki i typy estrogenu i progesteronu w zależności od potrzeb.

Jak działają dwuskładnikowe pigułki?

Dzięki połączeniu estrogenów i progestagenów owulacja zostaje zablokowania niemal w 100%, śluz szyjkowy jest zagęszczony, przez co nie przepuszcza plemników, a błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionej komórki jajowej. Gdyby jednak doszło do zapłodnienia, zarodek nie ma możliwości zagnieżdżenia się w macicy. Ponadto wydłużony czas spotkania się komórki jajowej z plemnikiem powoduje, iż jest znacznie mniejsza szansa na zajście w ciążę, gdyż żywotność komórki jajowej jest relatywnie krótka.

Podział tabletek:

Pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe można podzielić na kilka grup w zależności od zawartości hormonów w tabletkach z tego samego opakowania. Inna zawartość hormonów w danych tabletkach ma na celu naśladownictwo naturalnego dla cyklu wahania hormonów. Okazuje się jednak, że sporo kobiet źle znosi wahania hormonów, a także nie do końca pojmuje sposób odpowiedniego ich stosowania. Ogólnie wyróżnić można trzy rodzaje tabletek. Tabletki jednofazowe zawierają w całym opakowaniu taką samą ilość hormonów. Pigułki takie są najpowszechniejsze i należą do nich m.in. Yasmin, Cilest, Harmonet, Jeanie czy Minulet) Tabletki dwufazowe w opakowaniu zawierają dwa rodzaje tabletek różniących się zawartością hormonów. Pierwsze tabletki mają w składzie jedynie estrogen, lub ewentualnie estrogen połączony z niewielką ilością progestagenów, zaś drugie tabletki estrogeny i progestageny. Przyjmuje się najpierw pierwsze tabletki, po ich zakończeniu drugie, a potem następuje siedem dni przerwy. Do takich pigułek należy Anteovin. Z kolei tabletki trójfazowe zawierają w sobie trzy rodzaje tabletek, a każdy rodzaj różni się hormonami. Środkowe pigułki w składzie mają najczęściej więcej estrogenów, natomiast pozostałe dawki progestagenów.

READ  Żywność, która negatywnie wpływa na mózg

Zalety tabletek dwuskładnikowych

Pigułki takie są bardzo wygodne w użyciu i niezależne od natężenia aktywności seksualnej. Charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w ochronie przed niechcianą ciążą, a także wysoką odwracalnością efektu antykoncepcyjnego, już od kolejnego cyklu. Minimalizują krwawienia miesiączkowe i neutralizują przykre dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, zmniejszają możliwość wystąpienia zapaleń miednicy mniejszej oraz ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, torbieli jajników, raka jajników, błony śluzowej macicy oraz piersi. Ponadto przyczyniają się do wzrostu regularności cykli.

Wady tabletek dwuskładnikowych

Tabletki dwuskładnikowe mogą powodować szereg skutków ubocznych i wywoływać działania niepożądane, nie zabezpieczają przed chorobami układu płciowego, a przyjmowanie niektórych leków może obniżyć ich skuteczność. Dodatkowo konieczność codziennego przyjmowania pigułek może być dość problematyczna.

Kiedy nie powinno się przyjmować pigułek dwuskładnikowych?

Do przeciwwskazań należą: ciąża, palenie papierosów, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi, zaawansowana i długotrwała cukrzyca, choroba zatorowo-zakrzepowa, niedokrwienna serca, układu krążenia, choroby wątroby (stłuszczenie, marskość), migreny, długotrwałe unieruchomienie oraz planowanie zabiegów chirurgicznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*