Kształt i wielkość brzucha w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obecnie dzięki USG jesteśmy w stanie poznać płeć dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Kiedy jednak takiego sprzętu jeszcze nie było, nasze prababcie potrafiły na podstawie kształtu i wielkości brzucha poznać, czy znajdujące się tam dziecko jest chłopcem czy dziewczynką.
Obserwując wielkość i kształt brzucha można wiele powiedzieć nie tylko o przyszłej mamie, ale i o dziecku, które nosi.

Doświadczony ginekolog na podstawie wielkości brzucha potrafi określić tydzień ciąży. Dzieje się tak podczas badania wysokości macicy w stosunku do pępka. Określa ono wielkość ciąży i jej wiek.

Brzuch w pierwszych tygodniach nie zwiększa się dość widocznie. Wiele osób, które nie są zorientowane, nawet nie domyślają się, że kobieta jest w ciąży. Brzuch zaczyna rosnąć dopiero w drugim trymestrze. Z czasem robi się też okrąglejszy. Dzieje się tak na skutek powiększenia i rozciągnięcia macicy.
To, jak szybko i jak dużo brzuch urośnie, zależy od indywidualnych predyspozycji. Gdy mięśnie są silne, rozciągająca się macica nie uwydatnia bardzo znacząco brzucha. Podobnie jest, gdy przyszła mama jest dość puszysta. W takich sytuacjach liczy się wysokość macicy w stosunku do pępka.

Mały brzuch

Jakiekolwiek zaburzenia związane z wolnym powiększaniem się brzucha powinny być sprawdzone dodatkowymi badaniami USG. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu jest:
małowodzie, a więc zbyt mała ilość płynu owodniowego (wód płodowych), który odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka. Taki stan ma często związek z chorobami przyszłej mamy, np. z cukrzycą, nadciśnieniem, zażywaniem leków, stanem zakaźnym, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu.

Duży brzuch

Ci, którzy nie wiedzą o ciąży dopatrują się jej dopiero około 5., 6. miesiąca.
W niektórych sytuacjach brzuch jest większy znacznie szybciej a powodem tego może być ciąża bliźniacza.
W ostatnim trymestrze brzuch powiększa się najbardziej, bowiem wówczas dziecko rośnie najbardziej. Jeśli dziecko urośnie znacznie, może oznaczać to, że kobieta będzie zmuszona rodzic przez cesarskie cięcie.
Zbyt duży brzuch może być także przyczyną zbyt dużej ilości płynu owodniowego, co także nie należy do prawidłowości.

READ  Jak skutecznie schudnąć?

Brzuch jak piłka

Brzuch kobiet ciężarnych jest różny, na co wpływ ma ułożenie maluszka oraz sprawność fizyczna mamy. Najczęstszym ułożeniem dziecka jest pozycja zwinięta w kuleczkę, z nóżkami podkurczonymi pod brodą, z pupą do góry lub do dołu. Takie ułożenie sprawia, ze brzuch mamy przypomina piłkę.
Kobieta szczupła ma na ogół zgrabny i ładnie zaokrąglony brzuch. Mięśnie brzucha wysportowanej kobiety podtrzymują lepiej macicę, przez co rosnący brzuch nie jest zbyt widoczny. Jest to typowe dla młodych, aktywnych mam, które rodzą po raz pierwszy. W kolejnych ciążach sytuacja ta nie jest już taka sama, bowiem mięśnie nie są już tak sprawne.

Brzuch owalny

Układ poprzeczny, a więc główką i nóżkami w poprzek sprawia, że kształt brzucha jest owalny. Taka sytuacja występuje częściej u kobiet, które wcześniej rodziły, ich mięśnie są rozluźnione, w związku z czym dziecko ma dużo miejsca do przemieszczania się.
Niekiedy sytuację tę wywołują wady macicy lub miednicy kostnej lub przodujące łożysko.
W wielu przypadkach takie ułożenie zmusza lekarzy do podjęcia cięcia cesarskiego.

Brzuch coraz niżej

Pod koniec ciąży brzuch zaczyna opadać. Dziecko przechodzi do kanału rodnego i przygotowuje się do opuszczenia miejsca, w którym przebywał 9 miesięcy.

Jak zadbać o brzuszek

Aby mieć ładny brzuszek możesz się gimnastykować oraz stosować odpowiednie kosmetyki.
Ruch sprawi, że mięśnie wzmocnią się i będą lepiej trzymać coraz większy brzuch.
W związku z powiększaniem się go często dochodzi do popękań, które znane są pod nazwą rozstępów. I choć w dużej mierze mają tu znaczenie uwarunkowania genetyczne, stosowanie odpowiednich kremów może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*