Leczenie trądziku

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Według statystyk obecnie na trądzik cierpi ponad 85% ludzi w wieku 15-25 lat, jednak nie jest to tylko choroba wieku młodzieńczego. W ostatnich lat nastąpił wykładniczy wzrost zachorowań na trądzik po 25 roku życia. Choroba pochłania nie tylko olbrzymie kwoty pieniędzy przeznaczane na leczenie, ale również cechują ją wysoki koszt emocjonalny – trądzik jest źródłem wielu kompleksów oraz zaburzeń rozwoju psychicznego, szczególnie u nastolatków.  Leczenie trądziku jest ciężkie, ponieważ występuje on na tle wielu przyczyn oraz wiele zmian skórnych zostawia po sobie szpecące, trudne do usunięcia blizny. Kuracja powinna zależeć od nasilenia, postaci i lokalizacji pryszczy.  Najczęściej w leczeniu trądziku stosuje się leki przeciwzapalne oraz antybiotyki.

Retinoidy

Jednym z najskuteczniejszych leków na trądzik jest izotretynoina, która jest pochodna witaminy A. Substancja ta powoduje zmniejszenie łojotoku i normalizuje pracę mieszków  znajdujących się w skórze. Badania wykazały, że izotretynoina nie wykazuje bezpośrednio działania na bakterie, jednak jej stosowanie znacząco zmniejsza ilość bakterii i prowadzi do wyraźnego złagodzenia objawów choroby. Nawet po zakończeniu leczenia, w większości przypadków nie obserwuje się nawrotów choroby, co jest związane z zanikiem gruczołów łojowych.
Leczenie powinno trwać co najmniej 4-5 miesięcy, w trakcie których pacjent powinien dziennie przyjmować około 1 mg izotretynoiny na każdy kilogram masy ciała. Jak pokazują statystyki, leczenie retinoidami okazuje się skuteczne u ponad 90% chorych.

Tabletki antykoncepcyjne

Metoda leczenia przeznaczona tylko dla kobiet, jednak w pełni zaakceptowana przez Food and Drug Administration jako środek do leczenia trądziku. Tabletki antykoncepcyjne zawierające norgestymat oraz etynyloestradiol skutecznie obniżają poziom androgenów w organizmie, dzięki czemu trądzik ustępuje. Rezultaty leczenie są widoczne nawet po pierwszym miesiącu. Najpopularniejszymi tabletkami antykoncepcyjnymi stosowanymi do leczenia trądziku jest Diane 35.

Antybiotyki

Działają przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalnie. Lekarze najczęściej zalecają antybiotyki z grupy tetracyklin, które są niedrogie, jednak niezwykle skuteczne w leczeniu trądziku.

READ  Cefiksym

Minocyklina – należy przyjmować ok. 150-200 mg minocykliny na dobę. Jest jednym z najdroższych antybiotyków z grupy tetracyklin, ale powoduje najmniejszą ilość skutków ubocznych. Jej działanie polega na hamowaniu rozwoju bakterii tlenowych i beztlenowych – minocyklina wiąże się selektywnie i nieodwracalnie z podjednostką 30 S rybosomu bakteryjnego, dzięki czemu nie zachodzi połączenie tRna z miejscem wiązania na kompleksie rybosom-mRNA.

Doksycyklina – zalecana jest zazwyczaj w dawce 200 mg na dobę. Jest tańsza niż minocyklina, jednak jej stosowanie wiąże się z ryzykiem fotouczulenia, dlatego w trakcie kuracji należy unikać opalania oraz wizyt w solarium.  Stosowanie doksycykliny uniemożliwia rozwój bakterii poprzez zatrzymanie powielania ich materiału genetycznego.  Badania wykazały, że w przeciwieństwie do minocykliny działa ona również na bakterie typu M. fortuitum i M. chelonei.


Nadtlenek benzoilu

Jest to lipofilowa substancja o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu trądziku, najczęściej w formie kremów o stężeniu od 2 do10%.  Testy kliniczne pokazały, że nadtlenek benzoilu zmniejsza o 95% ilość bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się wykwitów skórnych. Możliwe jest pojawienie się takich skutków ubocznych jak: miejscowe podrażnienie skóry oraz jej łuszczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*