Miesiączka pod kontrolą

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zaburzenie czynności psychicznych, fizycznych oraz emocjonalnych, które dotyka kobiety każdego miesiąca. Zjawisko to nie jest łatwe, ani dla samej kobiety, ani dla jej domowników, dlatego podpowiadamy, jak radzić sobie z tym problemem.

Miesiączka dla wielu kobiet oznacza trudny okres poprzedzający samo krwawienie. Ono samo może też utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co wobec tego jesteśmy w stanie zrobić dla samej siebie?

Cykl miesięczny i jego prawidłowość

Prawidłowy cykl miesięczny występuje co 24-28 dni i trwa 4-8 dni. Niestety, miesiączki wielu kobiet nie są regularne, wobec czego same nie wiedzą, kiedy wystąpią. Sytuacja taka nie jest komfortowa, bowiem trudno zaplanować sobie wówczas urlop czy inny wypad, w czasie którego jedną z ostatnich rzeczy, o której byśmy marzyły jest właśnie miesiączka.
Jeśli zatem miesiączka pojawia się częściej lub rzadziej i trwa dłużej niż 8 dni możemy mówić o zachwianiu cyklu miesięcznego, który jest podstawą do wizyty u ginekologa.

Kłopotliwe miesiączkowanie

Obfite i przedłużające się krwawienie może dotykać 4-52% kobiet w wieku rozrodczym i stanowią około 10% przyczyn wizyt u ginekologa.
Przyczyny obfitych krwawień mogą być przyczyną chorób: przerostu endometrium, mięśniaków macicy czy endometriozą. Co ważne, zbyt długie krwawienie, poza tym, że jest dla kobiety uciążliwe, może spowodować wystąpienie anemii.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Sama miesiączka to nie jedyny dyskomfort, z jakim zmagają się kobiety każdego miesiąca. Wiele pań dotyka PMS, czyli Zespół napięcia przedmiesiączkowego, który daje się poznać zaburzeniem stanu fizycznego i emocjonalnego. Typowe są również wzdęcia, bóle głowy, zmiany skórne.
Dr S. O`Brein z Departamentu Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Keele w Wielkiej Brytanii tłumaczy skrót PMS jako „Please, make it stop”, czyli „Wstrzymaj to proszę”, bowiem każda kobieta, której problem PMS dotyczy chciałaby się go pozbyć. Objawy poprzedzające miesiączkę są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie.

READ  Naturalne doświadczenia XL?

Sposoby na PMS

Aby złagodzić objawy PMS stosuje się różnego rodzaju metody. Jedne są bardziej, inne mniej skuteczne a sama ich rozpiętość jest dość szeroka. Można bowiem wybierać pomiędzy preparatami naturalnymi typu wiesiołek czy dziurawiec czy lekami regulującymi wahania nastroju. Specjaliści polecają przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Przedłużające się krwawienie leczone jest często hormonalnie, dlatego właśnie tabletki antykoncepcyjne mogą zostać przepisane przez ginekologa w celach zdrowotnych.
Leczenie bólu przed i w czasie miesiączki odbywa się metodami tradycyjnymi lub środkami o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

W przypadku zaobserwowania obfitych, przedłużających się krwawień zaleca się wizytę w gabinecie ginekologicznym. Dzięki postępom współczesnej medycyny miesiączkę można mieć pod kontrolą, pozbywając się bólu czy PMS.

Preparaty polecane przy PMS

Neofemin PMS – tabletki przeznaczone dla kobiet odczuwających dyskomfort zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym mający podłoże hormonalne.
Neofemin PMS likwiduje typowe objawy: wrażliwość piersi, rozdrażnienie, zmęczenie, ociężałość, zwiększone łaknienie.
Neofemin PMS zawiera:
wyciąg z kopru włoskiego, wyciąg z ziela melisy, wyciąg z liści pokrzywy, L-teanina, magnez, witamina B6, chrom.

Femal PMS Forte – tabletki likwidujące drażliwość, wzdęcia, płaczliwość, bóle brzucha i głowy, zmienność nastroju.
Preparat zawiera ekstrakt z pyłków kwiatowych oraz witaminę E.

Leki likwidujące PMS należy przyjmować, w zalecanej przez producenta dawce, przez 3 miesiące.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*