Ona kocha inaczej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Z twarzy i oczu można wyczytać orientację seksualną człowieka – potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto. I wystarczy nam do tego jedno przelotne spojrzenie.

Autorem badań był profesor psychologii Nicholas Rule, który przeprowadził serię trzech eksperymentów. Naukowiec udowodnił, że w sposób automatyczny i z dużą precyzją jesteśmy w stanie określić orientację seksualną zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W jaki sposób przeprowadzono badania? Zespół Nicholasa Rule wybrał 192 zdjęcia białych kobiet umieszczonych w internecie, z czego 94 kobiety określały się jako homoseksualne. Fotografie zaprezentowano w trzech wersjach: twarz od brody do czubka głowy razem z włosami i uszami, twarz bez włosów i uszu oraz same oczy bez brwi.

41 biorących udział w badaniu osób – w tym 22 kobiety – oglądało zdjęcie całej twarzy lub wyłącznie oczu, a ich zadanie polegało na dokonaniu prostego wyboru. Klawisz „S” oznaczał, że kobieta jest heteroseksualna, a klawisz „L” – homoseksualna. Szybko okazało się, że uczestnicy badania na podstawie twarzy lub oczu potrafili z dużym prawdopodobieństwem przyporządkować kobiety do odpowiednich grup.

W drugim badaniu wykorzystano zdjęcia owalu twarzy bez włosów i uszu, ale zadanie było znacznie trudniejsze, ponieważ bodziec wyświetlany był tylko przez… 40 milisekund. Jego odbiór ocierał się zatem o granice podświadomego spostrzegania (umowna granica to 33 milisekundy, jednak wtedy możemy mówić wyłącznie o przypadkowym wyborze).

I co się okazało? Badane osoby na podstawie samego owalu twarzy oraz w czasie ocierającym się o możliwość świadomego spostrzegania potrafiły rozpoznać, które panie „kochają inaczej”. Warto dodać, że jedna osoba zaklasyfikowała zdjęcia aż z 95 proc. celnością, a tylko dwie miały 10 proc. poprawnych przyporządkowań – i był to najgorszy wynik.

W ostatnim badaniu Nicholas Rule podzielił 36 osób na dwie grupy, których zadaniem również była klasyfikacja owali twarzy. Pierwsza grupa poproszona została o podejmowanie decyzji najszybciej jak to możliwe, natomiast drugiej pozwolono zastanowić się nad każdym zdjęciem i nacisnąć klawisz po dokładnej analizie. Dzięki temu badaniu udało się ustalić, że szybkie i podejmowane na podstawie minimalnych wskazówek decyzje o orientacji seksualnej to proces automatyczny.

READ  Błonnik witalny - opinie

Warto dodać, że przed czterema laty Nicholas Rule udowodnił, że ludzie potrafią oszacować, czy mężczyzna jest hetero- czy homoseksualny wyłącznie na podstawie twarzy widzianej przez 50 milisekund, gdzie 1 milisekund to 0,001 sekundy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*