Pluskwica groniasta Cimcifuga racemosa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Black Cohosh, czyli Pluskwica groniasta jest bylina należąca do rodziny jaskrowatych, która można znaleźć na lesistych terenach od południowego Ontario do Georgii oraz od zachodniej części Arkansas do północnego Wisconsin. Roślina ta preferuje cieniste wilgotne zbocza, tereny ulubione przez inne znane północno Amerykańskie rośliny lecznicze jak Goldenseal czy Ginseng amerykański.

Polska nazwa tej rośliny Pluskwica groniaststa nawiazuje w pewnym sensie do łacińskiej nazwy Cimcifuga, w wolnym tłumaczeniu cimex znaczy owad zwlaszcza ten dokuczliwy jak pchła czy wesz zaś fugare odpędzić, odrzucić. Mimo niezbyt przyjemnego zapachu Cimcifuga racemosa jest atrakcyjną ozdobą wielu ogrodów zwłaszcza w Europie. Istnieje 18 rodzai gatunku Cimcifuga, roślina ta występuje w Europie, północno wschodniej Azji oraz Północnej Ameryce. Black cohosh ma bardzo szerokie zastosowanie jako :
* Astrigent
* Diuretic
* Exporant 

Relaksant systemu nerwowego, obniża stres, łagodzi ataki paniki. Obniża ciśnienie krwi i poziom horesterolu. Pozytywnie wpływa naproblemy sercowo krążeniowe Redukuje produkcje flegmy.

Łagodzi problemy reumatyczne Stosowany w zaburzeniach snu, No i oczywiście jako coraz bardziej popularny środek w łagodzeniu problemów związanych z menopauza.
Cimcifuga racemosa została wprowadzona do zachodniej medycyny przez Dr. Johna Kinga (1813-1893) który również jako pierwszy rozpropagował zastosowanie słynnej Echinacea Dr. King stosował Cimcifuga racemosa wleczeniu reumatyzmu i związanych z nim stanów zapalnych jak również w rożnych problemach płucnych , nerwowych jak oraz w leczeniu szeregu problemów kobiecych.

Oczywiście Dr King wykorzystał wiekową a wiedzę plemion indiańskich i tak na przykład plemię Delawarow stosowało Black cohosh w leczeniu problemów kobiecych, Irokezi używali silnego wywaru z korzenia wleczeniu reumatyzmu zaś Czerokezi leczyli nim reumatyzm jak i szereg problemów ginekologicznych. W historycznych opracowaniach można znaleźć (Cimcifuga racemosa) pod wieloma nazwami, w 19 wieku oficjalną nazwą medyczną była Black snake root, w końcowych latach 19 wieku i początku 20 znana była jako Macrotys. O ile w latach trzydziestych wieku 20 zainteresowanie roślinnymi lekami znacznie osłabło w północnej Ameryce to można było zaobserwować wzrost zainteresowania nimi przez naukowców Europejskich zwłaszcza Niemieckich.

READ  Vigrax Ile Costa w aptece?

Pluskwica groniasta – badania składu chemicznego

Pierwsze badania składu chemicznego przeprowadzono już na początku wieku 20 lecz dopiero latach czterdziestych po raz pierwszy stwierdzono estrogenne właściwości Cimcifuga racemosa, w lata 1980-tych zidentyfikowano aktywne składniki mogące mieć pozytywny wpływ w leczeniu negatywnych symptomów menopauzy.
Black Cohosh szczególnie zwrócił uwagę naukowców ze względu na swoje działanie na układ rozrodczy kobiety a szczególnie na objawy naczyniowo-ruchowe ( uderzenia ciepła ) związane z menopauzą. Obecnie uważa się ze lecznicze właściwości Black Cohosh polegają na obniżeniu poziomu hormonów ciałka żółtego w surowicy krwi.
Odpowiedzialność za to działanie przypisuje się izoflawonowi występującemu w roślinie – formononetynie, który ma budowę podobną do syntetycznych estrogenów. Działanie wyciągu z Cimcifuga r. przywraca również prawidłowy obraz cytologiczny nabłonka pochwy, ma wpływ na procesy regeneracyjne i zmniejsza procesy zanikowe w obrębie narządów płciowych. Badania kliniczne potwierdzają także skuteczność Cimcifuga r. w łagodzeniu zaburzeń psycho-emocjonalnych związanych z okresem przekwitania.
Fitoestergony zawarte w Black Cohosh działają podobnie do hormonów płciowych (estrogenów) chociaż znacznie słabiej wolne są jednak od szeregu nie pożądanych efektów ubocznych powodowanych przez tzw. Hormonalną terapię zastępcza stosująca syntetyczne hormony.

Jako ze stosowanie syntetycznych hormonów wiąże się wieloma efektami ubocznymi lub ich stosowanie jest nie możliwe ze względu na stan zdrowia pacjenta , warto więc przedyskutować ze swoim lekarzem zastosowanie Cimcifugi. Cimcifuga r. działa skutecznie chociaż czasem zajmuje około czterech tygodni do uzyskania pożądanych efektów.
Typowa dawka to 1 –2 tabletki dwa razy dziennie standaryzowanego ekstraktu zawierającego 1 mg 27-de-oxyacetiny na tabletkę. Kobiety ciężarne oraz stosujące terapie hormonalna oraz tabletki antykoncepcyjne nie powinne stosować Cimcifugi ze względu możliwość zmiany w poziomie hormonów.
Coraz większe zapotrzebowanie na te roślinę która należy do ścisłej dziesiątki najlepiej sprzedający się ziół stwarza poważne zagrożenie ze wkrótce zostanie całkowicie wytrzebiona ponieważ surowiec w całości jest pokrywany ze zbiorów dziko rosnącej Cimcifuga.

READ  Jak działa prysznic parowy?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*