Pokój dziecka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiedy rodzi się dziecko, nastają wielkie zmiany. Dotąd poukładany świat, wywraca się do góry nogami. Wszystko zaczyna być planowane pod kątem małego, wrzeszczącego zawiniątka. Dyktuje ono zasady i nic już nie będzie takie, jak przedtem.

Kolory, wzory i dziecięce humory

Dom, do którego przynosimy dziecko powinien być odpowiednio przygotowany. Pokój dziecięcy to miejsce szczególne. Ma ogromny wpływ na ogólny rozwój malucha. W pierwszych latach życia ma być przede wszystkim bezpieczny, później oprócz tego, musi także pomagać w rozwoju psychofizycznym naszego potomka.
Podstawowym zadaniem rodziców jest odpowiednia organizacja otoczenia, w którym rozwijać się będzie maleństwo, które przede wsyzstkim potrzebuje spokoju. Kolorystyka powinna więc opierać się o nierozpraszające go barwy neutralne. Ważne, by w dziecięcym pokoju było dużo światła. Jego ilość powinniśmy móc regulować. Doskonale sprawdzą się rolety w oknie.

Kraina wyobraźni

Starsza pociecha potrzebuje wyrażać wciąż swoją indywidualność i osobowość. Pozwólmy jej na to. Do dzieci starszych powinna należeć dekoracja pokoju. To one są najlepszymi designerami własnej przestrzeni. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Nie należy jej niczym ograniczać i krępować. Dziecko, które samo przystroi swój pokoik, chętnie będzie w nim przebywało i będzie szczęśliwe.
– Wrażliwość na walory estetyczne należy kształtować w dziecku od najmłodszych lat. Dlatego rodzice powinni nadawać dziecięcym przestrzeniom odpowiednie ramy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na organometrię. Zadbajmy o miejsce do nauki, z właściwym oświetleniem, biurkiem oraz odpowiednio wyprofilowanym krzesłem. W ten sposób eliminujemy bezpośrednie przyczyny wad postaw.– mówi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

Ach śpij kochanie …

Ważną część pokoju stanowi przestrzeń sypialniana. Najważniejsze dla dobrego snu i wypoczynku naszego szkraba jest wygodne łóżko. Strefę nocną można oddzielić od dziennej np. moskitierą. Pomoże to dziecku w zasypianiu, ale także wyciszy po dniu pełnym wyzwań i obowiązków. Przyda się także nocna lampka, która będzie ozdobą, ale też pomocnikiem w zasypianiu. Należy pamiętać, że większość dzieci boi się ciemności, dlatego wesoła w kształcie i kolorze lampka, świetnie się tu sprawdzi. Może stać się przyjacielem.

READ  Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę zdrową

Mały pasjonat

Pozwólmy, aby pokój wyrażał dziecięce upodobania i pasje. Nie aranżujmy tematycznie wnętrza. Niech będzie on odzwierciedleniem dziecięcych marzeń, a nie naszych własnych. O formę dekoracji dziecko zatroszczy się samo. Zachęćmy je do eksponowania prac plastycznych, obrazków, pierwszej radosnej twórczości. – Pokój pociech należy przede wszystkim organizować, a nie zdobić. Inicjatywa twórcza rodziców powinna zakończyć się na etapie wyboru koloru ścian, a często o tym zapominają. – dodaje Marta Hubka.

Baw się

Integralną częścią pomieszczenia są bez wątpienia zabawki. Popularnością cieszą się wszelkie miękkości – pluszowe poduchy i pufy oraz materiałowe przytulanki. Dzieci lubią się bawić głównie na ziemi. Aranżując dziecięcy pokoik pamiętajmy więc o tym miejscu. Zamiast zimnej podłogi z kafli, czy desek, zastosujmy ciepłą i miękką wykładzinę. Na pewno milej będzie maluchowi na niej baraszkować. – Pamiętajmy, że strefa zabawy nie powinna opierać się jedynie o trendy, gadżety i akcesoria. W domu, dziecko powinno rozwijać także sprawność fizyczną. Stwórzmy dla niego kącik sportowy z drabinkami, podwieszanymi drążkami, linami. Niech będzie to miejsce, w którym dziecko spożytkuje swoją energię. – podkreśla Marta Hubka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*