Rozpoznawanie przewlekłych chorób stawów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Najważniejszym elementem ustalenia rozpoznania choroby jest badanie kliniczne i rozmowa z lekarzem. W trakcie takiej rozmowy lekarz może zadać wiele pytań, dotyczących częśto spraw bardzo osobistych, intymnych, pamiętać należy jednak, że służy to tylko temu, aby ustalić, jakie problemy i kłopoty dokuczają pacjentowi najbardziej. Staraj podać się jak najwięcej szczegółów dotyczących objawów, powstania, przebiegu i dotychczasowego leczenia choroby. Im więcej szczegółów, tym lekarzowi łatwiej będzie postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie, co jest dla Ciebie przecież najistotniejsze. Dlatego ścisła współpraca z lekarzem jest najważniejsza. Podczas badania chorych miejsc, lekarz może sprawić ból,ale wynika to z choroby, a umiejscowienie i charakter bólu wiele wnoszą do rozpoznania choroby. Niestety, czasem badanie boli, ale staraj się być cierpliwy i miej na uwadze to, że swym postepowaniem lekarz zmierza do rozpoczęcia właściwego leczenia i tym samym zmniejszenia dolegliwości.

Oprócz badania lekarskiego niemniej ważym elementem diagnostycznym są różne rodzaje badań tzw. dodatkowych. W diagnostyce zmian stawowych najczęściej wykonywanym badaniem jest zdjęcie radiologiczne. Zdjęcie takie pozwala ocenić stan stawu, stopień jego uszkodzenia, otaczające struktury (kości). Powtarzanie zdjęć w pewnych odstępach czasu pozwala na uchwycenie dynamiki procesu chorobowego. Jest to stosunkowo niedroga, bezpieczna metoda badawcza.

Inne stosowane metody obrazowe to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia, scyntygrafia, artroskopia i inne. Tomografia komputerowa jest badaniem wykorzystującym promieniowanie gamma (tak jak w zwykłym zdjęciu rentgenowskim), jest to uzupełniające badanie rentgenowskie, wykonywane w przypadku niejasności lub potrzeby dokładniejszego uwidocznienia zmian. Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badanie, wykorzystujące właściwości magnetyczne komórek ciała. Za pomocą rezonansu magnetycznego można zobrazować struktury niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim – ścięgna, więzadła, mięśnie. Jest to, niestety, badanie bardzo drogie. Zlecane jest tylko w przypadku próby oceny wyżej wymienionych struktur, a także wtedy, gdy tomografia komputerowa nie tworzy wyraźnego obrazu badanej okolicy. Scyntygrafia polega na dożylnym podaniu specjalnie w tym celu przygotowanego pierwiastka promieniotwórczego o bardzo sszybkim czasie rozpadu (nieszkodliwego dla organizmu) i ocenie jego gromadzenia się w organizmie za pomocą odpowiednich urządzeń. Pierwiastek promieniotwórczy gromadzi się tam, gdzie toczą się procesy zapalne. Artroskopia to badanie przeprowadzane wewnątrz stawu, za pomocą minikamery, z której obraz jest przekazywany do monitora i może być oceniany bezpośrednio przez badającego lekarza. Często w trakcie artroskopii przeprowadzane są różne zabiegi chirurgiczne, mające na celu naprawę uszkodzonych struktur, np. wiązadeł. Bywa także i tak, że samo przeprowadzenie srtroskopii powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych (na zasadzie wypłukania z badanego stawu drażniących elementów).

READ  Wizyty u dentysty

W diagnostyce chorób reumatycznych znaczenie mają także ogólne badania krwi oraz badania biochemiczne i immunologiczne (przy podejrzeniu choroby o podłożu auto immunologicznym). W badaniach tych wykrywa się substancje i zjawiska wpływające i powstające w wyniku procesu zapalnego, np. OB, czynnik reumatoidalny, białko ostrej fazy, przeciwciała i antygeny. W przypadku podejrzenia chorób o ustalonej przyczynie, poszukiwane są konkretne przyczyny choroby, np. w hemofilii jest to brak czynnika krzepnięcia, w dnie moczanowej – nadmiar kwasu moczowego we krwi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*