Stabilizatory stawowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Trening to długotrwały i żmudny proces. Na sukcesy sportowe pracuje się przez wiele lat, wyciskając pot i nierzadko łzy. Granica, która oddziela kontuzję od maksymalnej wydolności organizmu jest cienka. Potrzeba wiele cierpliwości, aby nauczyć się reakcji swojego ciała i wiedzieć, kiedy mówi ono stop. Sportowcy niezwykle często doświadczają urazów.
Kontuzja to ból, ograniczenie, a przede wszystkim przerwa w treningu. Dla osoby aktywnej sportowo, to ostatnie jest chyba najgorsze. Jak pomóc sobie dzięki stabilizatorom i skrócić czas rehabilitacji?

Krótsza rehabilitacja dzięki stabilizacji

Oczywiście nie od razu po urazie można wrócić do pełnej aktywności sportowej. U sportowców jednak czas ten musi być możliwie najkrótszy, gdyż muszą dbać o utrzymanie formy i jak najszybciej wrócić do treningów. Z pomocą przychodzą stabilizatory (ortezy) stawowe. Zapewniają one niezbędną sztywność struktur, które pomagają stawom w rekonwalescencji, a które mogły zostać nadwerężone w trakcie kontuzji. Ponadto dzięki stabilizatorom, można wykonywać ruchy, jak przy zdrowej kończynie, zachowując sztywność ochranianego stawu, chroniąc przed dalszymi uszkodzeniami oraz bólem.

Orteza bardzo często zastępuje gips. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko skuteczniejsze rozwiązanie. Dużo łatwiej też utrzymać higienę. Jej głównym zadaniem jest usztywnienie stawów kończyn, które uległy urazom. Ze względu na rodzaje leczonych obrażeń ortezy podzielić można na sztywne, półsztywne (półelastyczne) i miękkie (elastyczne). Pod względem miejsca stosowania stabilizatora, wyróżniamy: ortezy odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, ortezy dłoni, stawu barkowego, łokciowego, biodrowego, skokowego, kolanowego.

Sportowcy bardzo często stosują stabilizatory bez poprzedzającego urazu. Jest to dodatkowe zabezpieczenie części ciała, które znajduje się w stanie wzmożonego wysiłku. Najczęściej wykładnią, która decyduje o zastosowaniu stabilizacji, jest porada lekarska. Każdy sportowiec powinien mieć kontakt z lekarzem, który na podstawie odpowiednich badań diagnostycznych jest w stanie ustalić, czy dodatkowa stabilizacja jest potrzebna.

READ  Suplementy kierowane do mężczyzn

Osobom na co dzień ze sportem niezwiązanym, także poleca się stosowanie stabilizatorów. Kontuzje bowiem nie dotyczą tylko wyczynowców.

Współcześnie zastosowanie ortezy można podzielić na trzy grupy.

Zastosowane profilaktycznie u osób zdrowych – do tej grupy zaliczyć można ortezy stosowane u pracowników wykonujących ciężkie prace fizyczne lub prace w pozycjach wymuszonych – stosowanie odpowiednich pasów lędźwiowych, stabilizatorów nadgarstka i różnego typu stabilizatorów w sposób istotny zmniejsza wypadkowość i absencję chorobową oraz w przypadku sportowców (jak napisano wyżej, ochraniają przed urazami i pozwalają na maksymalnie szybki powrót do aktywnego treningu po przebytych urazach).

Zastosowane u osób aktywnych, pracujących u których doszło do czasowego lub trwałego upośledzenia funkcji narządu ruchu. Zastosowanie profesjonalnie dobranych ortez umożliwia skrócenie okresu niezdolności do pracy, pozwala na aktywne uprawianie ulubionych sportów czy rekreację. Nowoczesne ortezy te są lekkie, wytrzymałe, umożliwiające wykonywanie pełnego zakresu ruchów w stawie.

Zastosowane u osób niepełnosprawnych ruchowo, u których nastąpiło trwałe lub czasowe upośledzenie sprawności ruchowej w stopniu znacznym. Zastosowanie ortez u tych pacjentów umożliwia poprawę sprawności ruchowej oraz osiągnięcie większego stopnia samodzielności. Dobór prawidłowych ortez odbywa się na pod nadzorem lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty – dobiera się nie tylko rodzaj i typ ortezy ale również określa czas i warunki jej stosowania. Istotną rolę w powodzeniu stosowania stabilizacji, odgrywa też akceptacja i zdyscyplinowanie pacjenta. Dobrze dobrana orteza poprawia komfort życia, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz nierzadko umożliwia samodzielne poruszanie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*