Wada wzroku w ciąży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jeśli należysz do tych „szczęśliwców”, którzy noszą na nosie okulary, a w dodatku jesteś w ciąży, warto, abyś odpowiednio się przygotowała do porodu i zawczasu zadbała o oczy, które na skutek burzy hormonalnej w organizmie mogą nieco osłabnąć, dotyczy to nawet przyszłych mam, które z okularami nigdy się nie zapoznały. Warto też, abyś zbadała się dokładnie u okulisty, by sprawdzić, czy nie masz przeciwwskazań do porodu naturalnego i nie będzie konieczne cesarskie cięcie.

Krótkowzroczność (widzenie z bliska, słabe widzenie z daleka), zez (nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej lub obu) czy astygmatyzm (obraz jest częściowo zamazany) to jedne z najczęstszych chorób oczu. Wymagają szczególnej dbałości o wzrok i chodzenia do okulisty przynajmniej raz w roku. Tym bardziej więc należy o nie zadbać w ciąży, a szczególnie przed porodem, który stanowi dla całego organizmu olbrzymie obciążenie. Jednak mity o tym, że przy jakiejkolwiek krótkowzroczności konieczne jest cesarskie cięcie, należy włożyć między bajki, a także to, że generalnie przy wadzie wzroku w ogóle należałoby z ciąży zrezygnować. To prawda, że kiedyś kobietom o słabszym wzroku odradzano zachodzenie w ciąże, na szczęście dzisiaj jest to odradzane tylko przy bardzo zaawansowanej wadzie (pamiętacie sprawę Alicji Tysiąc?), do której należą nieodwracalne zmiany na siatkówce i bardzo wysoka wada wzroku (-20 dioptrii).

Jednak nie znaczy to, że cesarskie cięcie nie okaże się konieczne – na przykład pojawią się zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce lub wzrok zacznie się gwałtownie pogarszać w trakcie ciąży – dlatego należy kontrolować wzrok. Przy jakimkolwiek niepokojącym objawie, a w szczególności przy niebezpieczeństwie odklejenia się siatkówki, z dużym prawdopodobieństwem lekarz powinien wypisać skierowanie na „cc”. Przy czym w kwestii tego, jak duża wada wzroku predysponuje do cesarskiego cięcia, niestety są same sprzeczne opinie, dlatego wizyta u zaufanego okulisty i ginekologa może być jedynym rozwiązaniem. Dla jednych lekarzy będzie to -10, dla innych już przy -5 poród naturalny jest niemożliwy. Prawda natomiast jest taka, że poród powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i może spowodować odklejenie się siatkówki, stąd tyle niepokojów i ostrzeżeń przed nim.

READ  Triapidix300 - bezpieczne odchudzanie dla każdego!

Dlatego stała opieka okulisty, który na bieżąco będzie sprawdzał stan oczu i mówił, kiedy należy zmienić szkła i czy pogorszenie wzroku jest powodem do dużego niepokoju, jest absolutnie konieczna.

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, warto z nich na czas ciąży zrezygnować ze względu na to, że po prostu mogą okazać się niewygodne – hormony zmieniają skład łez i przez to może wystąpić pieczenie i swędzenie. Poza tym w ciąży następuje spadek produkcji łez i spadek progu pobudliwości bólowej rogówki, co również wpływa na nietolerancję soczewek. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta wykazuje objawy nietolerancji na szkła kontaktowe, przy czym objawy te mogą zupełnie ustąpić przy kolejnych ciążach. Oczywiście współczesna okulistyka daje olbrzymie możliwości, w tym także specjalne soczewki kontaktowe dla kobiet w ciąży, delikatne, z odpowiednim składem, dlatego jeśli bardzo nie lubisz nosić okularów, warto zapytać się okulisty i optyka o takie możliwości.

Natomiast z pewnością:

• Nie wolno poddawać się refrakcyjnym zabiegom laserowym tak w czasie ciąży, jak i rok po porodzie,
• Trzeba stosować sztuczne łzy, szczególnie w trzecim trymestrze,
• Nie zmieniać typu szkieł kontaktowych (ich mocy i krzywizny) w czasie ciąży i 2 miesiące po niej.

Poza tym w czasie ciąży:

• Warto ograniczyć czas spędzany przed komputerem, bo można nabawić się zespołu suchego oka (realia są jednak takie, że to raczej niemożliwe w przypadku prac biurowych, więc warto zaopatrzyć się w dużą ilość wysokiej jakości kropli do oczu),
• Należy ograniczyć dźwiganie – i po to, aby zapobiec niebezpieczeństwu poronienia, i po to, aby zapobiec odklejeniu się siatkówki (dotyczy to głównie pań z bardzo słabym wzrokiem, również tych, które już wiedzą, że idą na cesarskie cięcie, odklejenie się siatkówki jest niebezpieczne i grozi utratą wzroku)
• Zadbać o dietę bogatą w witaminę A i beta karoten (czyli pić dużo soku marchwiowego i pomidorowego).

READ  Parodontoza

Pod koniec ciąży, około 3 tygodnia przed oczekiwanym porodem, należy iść ostatni raz do okulisty, by ocenił stan siatkówki i oka (badanie dna oka jest konieczne!) i ocenił, czy cesarskie cięcie jest wskazane, czy też można spokojnie zdecydować się na poród naturalny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*