Wybitna pamięć dostępna dla przeciętnego człowieka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wybitna pamięć zależy bardziej od techniki zapamiętywania niż od wrodzonych uzdolnień.

Badacze brytyjscy porównali ludzi z przeciętną pamięcią z osobami, które były najwyżej notowane w rankingu Światowych Zawodów Pamięci w Londynie. Badacze zastanawiali się, dlaczego niektóre osoby przypominają sobie szczegóły bardzo łatwo, a innym przysparza dużych trudności pamiętanie nawet najprostszych informacji.

Wyniki badań uzyskane przez brytyjskich naukowców sugerują, że te indywidualne różnice między ludźmi być może są spowodowane metodą, jakiej używają osoby o ponadprzeciętnej pamięci do zapamiętywania.

Okazuje się, że dobra pamięć nie musi dotyczyć tylko nielicznych wybranych osób, ale może być osiągnięta przez prawie każdego, kto wie, w jaki sposób się uczyć.

Osoby z wybitną i z przeciętną pamięcią zbadano w czasie wykonywania zadań pamięciowych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Funkcjonalny rezonans magnetyczny jest metodą umożliwiającą stwierdzenie, które części układu nerwowego i w jakim stopniu są aktywne w czasie wykonywania określonych zadań.

Osoby z najlepszą pamięcią nie różnią się od normalnych osób w ogólnych testach umiejętności językowych (werbalnych) i niewerbalnych ani nie wykazują też różnic w strukturze funkcjonalnej mózgu badanej za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Gdy zadaniem było zapamiętanie kolejności serii jednostek (liczb, twarzy czy wzoru płatków śniegu) osoby z wybitną pamięcią miały większą aktywność mierzoną w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym w obszarach układu nerwowego odpowiedzialnych za pamięć w porównaniu do normalnych osób.

Po przeprowadzeniu eksperymentu osoby z najlepszą pamięcią, czyli te zapamiętujące w sposób perfekcyjny, wszystkie stwierdziły, że używają technik mnemotechnicznych do zapamiętywania jednostek a zwłaszcza tzw. technikę miejsc (LOCI – ang."method-of-loci").

Techniki mnemotechniczne wykorzystują właściwość mózgu polegającą na tym, że lepsze pamiętanie faktów związane jest ze skojarzeniem ich z czymś szczególnym np. żywym, ciekawym lub niezwykłym. Technika LOCI wykorzystuje psychologiczną sztuczkę w celu skojarzenia materiału, który chcemy zapamiętać, z wyobrażeniem znanych miejsc (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego miejsce – locus, w liczbie mnogiej – loci).

READ  Aloes dla skóry, włosów i nie tylko

Im bardziej niecodzienne jest wyobrażenie tworzone w celu przyswojenia informacji, tym łatwiej lokalizuje się skojarzoną informację. Zatem ta lepsza pamięć wynika nie z wybitnej inteligencji struktur mózgu, ale bardziej z zaawansowanych strategii zapamiętywania.

Ważnym sprawdzeniem tego, czy hipoteza postawiona przez brytyjskich naukowców jest prawdziwa, będzie instruowanie osób z przeciętną pamięcią, jak zastosować technikę LOCI i ustalenie, czy obszary mózgu obserwowane w tych badaniach są aktywowane także u osób z przeciętną pamięcią.

Być może jednak osoby z wyjątkową pamięcią różnią się od osób z pamięcią przeciętną w tak subtelnych szczegółach których nie sposób zbadać za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Warto dodać, że techniki zapamiętywania oparte na podobnych zasadach były znane już od czasów starożytnych, a sama mnemotechnika była częścią sztuki oratorskiej i służyła mówcy do lepszego zapamiętywania mów, które miały być wygłaszane publicznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*