Wyciek

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wyciek

Wyciek z brodawki
Najczęściej jest to wydzielina jednego lub wielu przewodów mlekowych. 99% wycieków z brodawki ma łagodne podłoże. Wyciek z brodawki może mieć różny charakter oraz barwę. Wyróżnia się wyciek krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty, wodnisty, zielonkawy. Obecność tej zmiany wskazuje na klinicznie znaczącą patologię, gdy jest to wyciek samoistny, jednostronny, krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty lub wodnisty.

Fot. sxc.hu

Dlaczego pojawia się wyciek?
Najczęstszą zmianą powodującą istotny klinicznie wyciek jest łagodny brodawczak.

Inne łagodne przyczyny wycieku z brodawki to: zmiany zapalne przewlekłe lub ostre, ropień podotoczkowy, gruczolak brodawki, laktacja/ciąża/ okres po karmieniu piersią, przewlekłe zapalenie.

W przypadku kilku procent przypadków wyciek może być spowodowany obecnością  zmian nowotworowych.

Wyciek z brodawki może również być związany z hiperprolaktynemią, czyli zwiększonym wydzielaniem prolaktyny (hormonu przysadki mózgowej).

Kiedy należy podejrzewać, że wyciek ma złośliwy charakter?

W przypadku, gdy: pacjentka ma ponad 50 lat, współistnieje wyczuwalna zmiana w piersi oraz zmiany w mammografii i USG, ponadto wynik badania cytologicznego płynu jest pozytywny.

Co należy zrobić w przypadku obecności wycieku z brodawki?

Należy wykonać badanie USG oraz badanie cytologiczne płynu.

Mammografia może nie wykazać zmian, obraz może być prawidłowy. W przypadku gdy nie stwierdza się zmian w badaniach obrazowych wykonuje się galaktografię.

W badaniu USG  widać poszerzony obwodowo przewód mlekowy z wydzieliną wewnątrz.W takich przypadkach  wykonuje się w dalszej kolejności badanie biopsyjne.

Jeżeli wyciek pojawia się w obu piersiach, jest prowokowany, niekrwisty to najczęściej jest on zmianą łagodną i może być związany z hiperprolaktynemią. Oprócz badań obrazowych należy wtedy odbyć konsultację endokrynologiczną i wykonać badanie poziomu hormonów we krwi.

Obraz  piersi w badaniu USG.. Widoczny poszerzony przewód mlekowy z patologicznym rozrostem w jego świetle. Taki wynik badania wymaga wykonania biopsji, by móc rozróżnić czy zmiana ma charakter łagodny (brodawczak) czy złośliwy Fot. mojepiersi.com.pl

READ  Odrosty na włosach

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*