Zgrubienie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zgrubienie

Zgrubienie jest to najczęściej występująca niepokojąca zmiana piersi. Pojawia się u kobiet w każdym wieku, również u młodych dziewcząt. Większość guzków wyczuwalnych w piersiach to zmiany łagodne. Najczęściej są to zmiany mastopatyczne czyli liczne guzkowate zmiany w piersiach powstałe na skutek zaburzeń hormonalnych. Mastopatia występuje w postaci nieregularnych stwardnień i torbiele, które mogą być bolesne przy ucisku. Dotyczy niemal połowy kobiet, najczęściej w wieku od 35 do 50 lat, rzadko po menopauzie.

Guzki łagodne są zazwyczaj dobrze odgraniczone, elastyczne, bezbolesne, łatwo przesuwalne, mogą powiększać się w związku z cyklem miesięcznym.

Zgrubienia mogą być również spowodowane urazami piersi, np. na skutek uderzenia, czy też mogą być spowodowane obecnością zmian zapalnych, np. ropni.

Co powinnaś zrobić gdy je wyczujesz?

Powinnaś pójść do lekarza, który wykona badanie kliniczne pozwalające wstępnie stwierdzić charakter wyczuwalnego zgrubienia i skieruje Cię na badania obrazowe.

Jakie badania obrazowe wykonuje się w przypadku stwierdzenia zgrubienia czy guzka w piersi?

Jeżeli masz mniej niż 40 lat, to powinnaś wykonać jako pierwsze badanie USG. Później pierwszym badaniem jest mammografia, w związku ze stopniowym zastępowaniem elementów gruczołowych przez tkankę tłuszczową.

Obraz z badania USG piersi w opcji power Doppler wyczuwalnego palpacyjnie guzka. Zmiana jest czarna ( bezechowa) , nie ma unaczynienia wewnątrz (pomarańczowa plamka wskazująca na obecność naczynia znajduje się na zewnątrz zmiany). Obraz USG odpowiada torbieli prostej. Obraz z badania USG piersi w opcji power Doppler wyczuwalnego palpacyjnie guzka. Zmiana jest owalna, ma regularne obrysy, nie nacieka otoczenia, nie ma unaczynienia wewnątrz (pomarańczowa plamka wskazująca na obecność naczynia znajduje się na zewnątrz zmiany). Taka charakterystyka przemawia za tym, że zmiana jest łagodna

Obraz piersi w badaniu mammograficznym. Występuje zacienienie o regularnych kształtach. Nie są widoczne zwapnienia ani inne cechy przemawiające za obecnością procesu złośliwego. Jest to zmiana łagodna. Fot. mojepiersi.com.plJednakże USG i mammografia są metodami uzupełniającymi się, gdyż każde z nich dostarcza innego typu informacji niezbędnych do postawienia całkowitej diagnozy . W związku z tym, w wielu przypadkach, gdy w jendej z technik (USG lub MMG) stwierdza się zmiany, uzupełnia się diagnostykę badaniem MMG lub USG. Stwierdzenie zmian w badaniu MMG lub USG jest w wielu przypadkach wskazaniem do biopsji.

READ  Ramipril

Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia zmian mastopatycznych , oznaczany jest poziom hormonów we krwi.

Czy wykryte guzki się leczy?

Leczenie dobierane jest w zależności od typu guzka. Jeżeli na podstawie wykonanych badań lekarz stwierdzi, że masz torbiel, to należy ją kontrolować w badaniach klinicznych i obrazowych. Jeżeli torbiel ta jest dużych rozmiarów, powoduje objawy uciskowe i ból, to dla Twojego komfortu można ją opróżnić igłą podczas biopsji.

Jeżeli stwierdzony guzek okaże się być gruczolakowłókniakiem, to również najczęściej wykonuje się badania kontrolne. W przypadku mnogich zmian, dających dolegliwości usuwa się je.

Jeżeli stwierdzone zostały zmiany mastopatyczne to można zastosować leczenie przywracające równowagę hormonalną oraz zmianę diety: ograniczenie spożywania kawy, soli i tłuszczów zwierzęcych a zwiększenie ilości warzyw i owoców.

W przypadkach guzków złośliwych (które jednakże stanowią niewielki odsetek zmian wykrywanych w piersiach) stosuje się wycięcie chirurgiczne. W zależności od wielkości zmiany wykonuje się usunięcie guzka z marginesem tkanki zdrowej, usunięcie części piersi (tzw. kwadrantektomia) lub całkowite usunięcie gruczołu piersiowego (mastektomia).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*